CHAT SANAL SOHBET H...

2021 Sohbet SiteleriSohbet BlogSohbet Odalari 17 Mayıs 2021, Pazartesi 0 886

CHAT (SANAL SOHBET)

İnternet ve buna bağlı olarak gelişen araçlar, toplumda, televizyon gibi yaygınlığı olan vasıtaların yardımıyla daha bir tanınmakta ve yaygınlaşmaktadır. Son yıllarda, toplumsal yaşamı önemli ölçüde etkilemeye başlayan kitle iletişim araçlarından bilgisayar ve internet ortamındaki chat’in tercih edilme nedenlerinden birisinin, modayı takip etme isteği olduğu ifade edilebilir.

Chat, “internet vasıtasıyla, birden çok kişinin aynı anda sohbet etmesini sağlayan bir servis” biçiminde tanımlanabilir. İngilizce’de; “hoşbeş etmek, çene çalmak, yarenlik etmek, sohbet etmek” anlamında kullanılmaktadır.
Chat, bilgisayar vasıtasıyla; yazı ve sembollerin kullanılması sayesinde sohbet etme olarak da ele alınmaktadır. Chat’in önemli özelliklerinden birisi, geleneksel sohbetin temel koşulu olarak ele alınan, yüz yüze tanışıklığı ortadan kaldırmasıdır. Biri birini hiç görmemiş, konuşmamış kişilerin chat vasıtasıyla irtibatta bulunmalarının, tam bir “sosyal ilişki” olarak ele alınabilmesi güçleşmektedir.

Sanal Sohbet Siteleri

Sanal Sohbet Siteleri

Chat; kişilerin, gerçek zamanlı olarak başka insanlarla irtibata geçme olanağı sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde, monitör vasıtasıyla, karşı tarafa mesajlar iletilir ve aynı şekilde mesaj alınır. Chat’in diğer adı IRC’dir (internet relay chat). Chat’ta, bir veya birden fazla kişiyle, aynı anda iletişim kurabilmek olasıdır. Yazı yanında, birtakım çizgi karakterler kullanılarak da sohbet edilmesi sözkonusudur. MIRC gibi birtakım programlar vasıtasıyla, karşı tarafa dosya gönderilmesi de mümkündür. Bu program kullanılırken, özel birtakım seçenekler tercih edilmedikçe, kişi tarafından yazılan her şey, herkes tarafından görülebilmektedir. Kişiler, çeşitli IRC sunucularına bağlanarak, aynı sunucu üzerindeki diğer kullanıcılar ile karşılıklı sohbet edebilirler. Bir IRC sunucusuna bağlanmak için, adına “irc client” denen uygulamaların kullanılması gerekir. Bunlardan belli başlı olanlar; Xircon, Virc, Mirc, Pirch biçiminde sıralanabilir. Temel IRC kavramlarından biri de “kanal”dır. IRC üzerinde kullanıcılar, kanal adı verilen bu sanal ortamlarda bulunurlar. Kullanıcının bir kanala mesaj göndermesi, o mesajın kanalda bulunan herkese gitmesi anlamına gelir. Kanallar, kullanıcılar tarafından oluşturulabilir. Bir kanal içerisindeki tüm kullanıcılar, o kanaldan ayrıldığında, kanal otomatik olarak yok olur. Bir kanalı oluşturan kişi, aynı zamanda o kanalın operatörü olur. Bir kanal operatörü, o kanalda bulunan başka bir kişiyi, kanaldan atabilir, bir daha girmesini engelleyebilir, kanala belirli sayıda insanın girmesini sağlayabilir ve yine kanala şifre koyabilir. Bahsedilen operatör, bu hakkı başka birine aktarabilir. Yani, bir kanalda birden fazla operatör bulunabilir.
İnternet kullanıcıları, IRC sunucuları vasıtasıyla iletişim kurabilmek için, “nick” adı verilen takma isimler kullanırlar. Kullanıcılar, IRC yazılımlarından belirli komutlar vererek, bir veya birden fazla kişiyle açık şekilde sohbet edebilirler. Sohbet, metin tabanlı yazışma şeklindedir. Ancak, bazı programlar, metin tabanlı olmalarının yanı sıra, kullanıcılar, birer çizgi karakter seçerek sohbetleri çizgi roman karelerinde olduğu gibi izleyebilirler. Hatta, bu karakterlere yazılan soru ve ünlem işaretlerine, sözcüklere göre veya bir şablon üzerinden mimikler ve jestler verilebilir. İnternette chat yapılırken, işlemlerin çoğunda, mouse (fare) yoğun olarak kullanılır. Tüm dünyada tanınan özgün bir semboller dizisi bulunmaktadır. Bu sembollerden belli başlıları şunlardır
:
8-| Asılı kalmak 8 Sonsuzluk
8-# Ölüm 😮 Sürpriz
🙂 Komedi :-} (Biraz alaylı) sırıtmak
>:-< Çılgın(lık) 🙁 Drama
:-((( Çok üzülmek 😐 (Bir şeye) ilgisiz, kayıtsız kalmak
:-X Ağzım mühürlü (sır vermem) 🙁 Üzülmek
:- Erkek :-* Öpmek
:-))) Kahkahayla gülmek 😉 Göz kırpmak
🙂 Gülümsemek 😀 Sırıtarak gülmek

Yrd. Doç. Dr. M. Cengiz YILDIZ*

MakaLenin Devamına Ulaşmak için: Chat_Sanal_Sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KOMUTLAR

Sohbet ve IRCd Komutları hakkında genel komutlara geniş kapsamlı olarak buradan ulaşabilirsiniz.

YARDIM

Sohbet ve IRCd Komutları hakkında genel komutlara geniş kapsamlı olarak buradan ulaşabilirsiniz.

MIRC İNDİR

Sohbet ve IRCd Komutları hakkında genel komutlara geniş kapsamlı olarak buradan ulaşabilirsiniz.